زندگینامه دکترناصر کاتوزیان

دکتر امیر ناصر کاتوزیان در سال ۱۳۱۰ شمسی دریک خانواده مذهبی در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان اقبال و دوره متوسطه را در دبیرستان علمیه گذراند و دوره‌های عالی و تکمیلی را تا اخذ مدرک دکتری رشته حقوق خصوص و اسلامی در دانشگاه تهران سپری کرد.
دکتر کاتوزیان از سال ۱۳۴۳ با درجه استادیاری به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت ایشان در سال ۱۳۵۱ به درجه استادی  تمام وقت گروه حقوق خصوصی و اسلامی با پایه یک استادی نائل شد. دکتر کاتوزیان  ۴۲ جلد کتاب در زمینه‌های حقوق مدنی، فلسفه حقوق و آیین دادرسی و ارائه دادند و  حدود ۴۰۰ مقاله علمی در زمینه قضایی از جمله فعالیت‌های علمی دکترناصر کاتوزیان است

دکتر ناصر کاتوزیان از دوران کودکی خود چنین می گوید: در دوم اردیبهشت ماه ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمدم. محله زندگی ما خیابان ری، کوچه دردار بود. در خانه ای متولد شدم که بعدها  متاسفانه، آن را خراب کردند.کودکی من نیز تقریبا مثل کودکی دیگربچه های ان زمان گذشت برای تحصیل به دبستان اقبال میرفتم انتهای خیابان آبشار در محله دروازه دولاب . اگر بخواهیم خاطره ای از آن ایام ذکر کنم باید بگویم که در محله ما جوان ها دوست داشتند هرچه بیشتر ابراز قدرت نمایند و حریف بطلبند و غالبا با همدیگر دعوا می کردند و معمولا من هم از کتک خوردن بی نصیب نمی ماندم! جو و فضای غالب این محیط موجب شد که من در یکی از تابستانها با سماجت تمام به ورزش بپردازم. این روحیه ورزشکاری، هنوز هم در من باقی مانده است. به مرور این فکر به ذهنم چیره شد که اگر بخواهم سالم زندگی کنم باید قوی باشم. استادم، مرحوم سنگلجی، می گفت: برای انسان یک سانتی متر شاخ بهتر از سه متر دم است! و من در طول زندگی این گفته طنز مرحوم سنگلجی را کاملا احساس کردم و به این نتیجه رسیدم که آدمیزاد در هر محیطی که زندگی می کند باید قوی باشد، حالا اگر در محیط دانشمندان قرار گرفت باید سلطه خودش را از نظر عقلی و علمی ثابت نماید و اگر در محیط اشخاصی که اهل دعوا و نزاع هستند قرار بگیرد باید بتواند خود را در آن جمع حفظ کند.غریزه صیانت نفس چیزی است که هرگز نمی توان آن را انکار کرد..

تحصیلات رسمی و حرفه ای:

دکتر کاتوزیان دوران ابتدایی اش را در دبستان اقبال اتمام رسانده و دوران دبیرستان را در دبیرستان علمیه سپری کرده و پس از نقل مکان به خیابان «آب منگل» در خیابان ری در همان دبیرستان می ماند. دکتر کاتوزیان با کلاس پنجم نظام قدیم رشته علمی را دنبال می کند و در کلاس ششم آن زمان رشته ادبی را انتخاب می کند، در همان رشته ادبی در ایران شاگرد اول می شود و موفق به دریافت مدال نشان درجه دو فرهنگ علمی برای اولین بار در ایران می شود. همین دریافت مدال مشوق او می شود برای ادامه تحصیل. او با انتخاب رشته حقوق تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه می دهد و در این رشته موفق به کسب مدال درجه یک علمی این رشته می شود. با فوت پدر در سال دوم دانشگاه ضربه بزرگی به دکتر کاتوزیان وارد می شود و این ضربه باعث می شود تا او از رفتن به وزارت امورخارجه پشیمان شود و رشته قضا را انتخاب کند. او در این رشته در مقاطع مختلف تا دکترا همواره با عنوان شاگرد اولی فارغ التحصیل می شود و رساله اش را در سال ۱۳۳۹ باعنوان «وصیت» به پایان می رساند.

برخی سمتهای مورد تصدی دکترکاتوزیان

برخی از افتخارات دکتر:

نشان درجه یک فرهنگ بمناسبت شاگرد اولی در رشته قضایی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ۱۳۳۲

دریافت لوح تقدیر به مناسبت تالیف کتاب “نظریه عمومی تعهدات” به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۸۲

دریافت لوح تقدیر وزارت ارشاد اسلامی به مناسبت تالیف سه جلد فلسفه حقوق

نشان درجه یک دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۱-۱۳۸۲

استاد برگزیده نماد آموزشی عالی کشور در سال ۱۳۸۱-۱۳۸۲

استاد برگزیده دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۱

نشان درجه یک دانش بمناسبت مجموع تحقیقات و خدمات علمی در سال

۱۳۸۲ -دریافت لوح تقدیر از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سال ۱۳۸۴

آثاردکتر کاتوزیان

اع‍م‍ال‌ ح‍ق‍وق‍ی‌ ق‍رارداد – ای‍ق‍اع‌/ دکتر ک‍ات‍وزی‍ان‌

جلد اول عقود معین / دکتر کاتوزیان

جلد دوم ح‍ق‍وق‌ م‍دن‍ی‌: ع‍ق‍ود م‍ع‍ی‍ن‌/ دکتر ک‍ات‍وزی‍ان‌

جلد سوم ح‍ق‍وق‌ م‍دن‍ی‌: ع‍ق‍ود م‍ع‍ی‍ن‌/ دکتر ک‍ات‍وزی‍ان‌

جلد چهارم ح‍ق‍وق‌ م‍دن‍ی‌: ع‍ق‍ود م‍ع‍ی‍ن‌/ دکتر ک‍ات‍وزی‍ان‌

جلد دوم دوره مقدماتی حقوق مدنی/دکتر کاتوزیان

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *